house36

A meg nem becsült szakértelem – mi is az ingatlanközvetítő szerepe?

2 perc olvasás

Számtalan olyan apró buktatót rejthet egy ingatlan adásvétel, mind az eladó, mind a vevő számára, melyekre az ember nem is gondolna. Bár az elmúlt években egyre többen ismerik fel az ingatlanpiaci szakember szükségességét, még mindig sokan ellenségként tekintenek az ingatlanosra. 
Ez a cikkünk olyan ingatlanközvetítők munkáját hivatott bemutatni, akik valós tudással és szakértelemmel rendelkeznek, akik számára ez nem „könnyű pénz”, hanem hivatás, egyszóval, akiknek élete az ingatlan.

Major Évát, a HOUSE36 Ingatlanhálózat vezető értékesítőjét szinte naponta támadják szakmája, hivatása miatt, ennek ellenére szívét és lelkét beleadva dolgozik, hogy ügyfelei részére a legmagasabb színvonalú szolgáltatást nyújtsa.

Az ingatlanközvetítők szerepéről és általában a szakmáról  beszélgettünk vele.


HOUSE36 Blog: Nem kell nekem ingatlanos, el tudom adni a lakásomat magam is – a mondat, amit minden nap többször hallasz Te is. Hogyan kezeled ezt?

Major Éva: Természetesen nehezen. De ez szerintem érthető is. Ha valakinek a munkája a szerelme, és emiatt támadják, azt nehéz jól kezelni.

HOUSE36 Blog: Milyen kifogással utasítják el az általad kínált segítséget a lakástulajdonosok, vagy épp a keresők?

Major Éva: A tulajdonosok szinte minden esetben korábbi rossz tapasztalatra hivatkoznak. Múltbeli sérelmek, nem teljesült ígéretek ingatlanosok által.

Természetesen, ha valaki elutasít, azt tiszteletben tartom, de egyáltalán nem örülök neki, hogy sokan a könnyű pénz reményében választják ezt a munkát, szakértelem nélkül, ezáltal a szakma megítélését rombolják.

Kereső ügyfelek részéről nem tapasztaltam még ellenállást. Ebben a felgyorsult világban sokak számára kényelmes megoldás ingatlanközvetítőhöz fordulni a keresésük kapcsán, hiszen elmondják az igényeiket és én ezek alapján felkutatom számukra a leginkább megfelelő ingatlant.

HOUSE36 Blog: Mi az a hozzáadott érték, amit egy ingatlanos képvisel egy eladás során? Miért érdemes szakember segítségét kérni?

Major Éva: Kiemelni egyes dolgokat a munkánkból szinte lehetetlen, ezt teljes egészében kell vizsgálni. Amikor egy megbízást kötünk, gyakorlatilag vállaljuk, hogy a legjobb tudásunk szerint értékesítjük az ingatlant, segítünk túllendülni az esetleges nehézségeken.

Egy ingatlan esetében nem minden fekete és fehér. Már az első pillanatban, amikor rátekintek a tulajdoni lapra olyan dolgokra tudom felhívni a tulajdonosok figyelmét, amivel sok esetben nincsenek tisztában.

De ez nem hiányosság, ne érts félre! Egy ember nem érthet mindenhez. Mint ahogy én sem tudom mit tegyek, ha csörög-zörög az autóm, teljesen mindennapi, hogy egy tulajdonos sem tudja mit tegyen, ha azt látja, hogy az ingatlannak aranykorona értéke van. Ez csak egy egyszerű példa.

HOUSE36 Blog: Hogyan áll össze maga a közvetítés? Milyen folyamatokat vállal magára egy ingatlanközvetítő?

Major Éva: Az általunk nyújtott szolgáltatás valóban teljeskörű. Gyakorlatilag attól a perctől, hogy megbízást kapok egy ingatlan értékesítésére, a tulajdonos hátra dőlhet.

Elkészítem a fotókat, az alaprajzot, a hirdetési szöveget.
Több mint 10 internetes portálon, közösségi médiában, akár nyomtatott sajtóban meghirdetem az ingatlant, természetesen ezt mind a megbízási díjam részeként, ezért külön fizetnie a tulajdonosnak nem kell.

A kereső ügyfeleimmel folyamatosan tartom a kapcsolatot, így ha számukra megfelelő ingatlan került a rendszerünkbe azonnal hívom, és sok esetben még az előtt megtekintjük a lakást, házat, mielőtt megjelenne az interneten a hirdetése.

Fontos kiemelnem, hogy nem csinálok az értékesítendő ingatlanból „átjáróházat”. Csak olyan ügyfelekkel tekintjük meg, akiknek valós vásárlási szándéka van.

Ha valaki beleszeret, teszünk rá egy ajánlatot, melynek minden részletét megismertetem a tulajdonossal.
Ezt követően egy tárgyalás során a felek közös megegyezésre juthatnak, és elkezdődhet az adás-vétel előkészítése. Gyakorlatilag az adás-vételi szerződés aláírásáig képviselem az ügyfeleket, nem engedem el a kezüket.

Ha nagyon sarkítani szeretném, egy tulajdonosnak csupán annyi a dolga az ingatlanközvetítő segítségével, hogy a megfelelő helyen és időben aláírja a megfelelő papírokat, minden más terhet, legyen az adminisztráció, szervezés, leveszünk a válláról.

HOUSE36 Blog: Említettél korábban nehézségeket. Milyen porszem kerülhet a gépezetbe?

Major Éva: Talán nem is a nehézség a legjobb szó erre. De amit látni kell: ha adott egy tehermentes lakás és egy készpénzes vásárló, az legtöbbször egy könnyű szituáció. De ez ritka.

A gyakorlat azt mutatja, hogy a keresők többsége hitelt vesz fel a vásárláshoz, ez kapásból egy olyan folyamat, amit körültekintően kell kezelni.

Sok tulajdonos nem tudja mit tegyen, ha az eladó ingatlan jelzáloggal terhelt.
Olyan fogalmak, mint az osztatlan közös tulajdon, vagy épp a kifüggesztés ismeretlenül csenghet a többség számára.

Számtalan olyan helyzet alakulhat ki, amikor igenis fontos egy szakember segítsége, hiszen jó eséllyel már látott hasonlót.

HOUSE36 Blog: Mindenhol azt olvasni és hallani, hogy drága az ingatlanos. Mit gondolsz erről?

Major Éva: Egy felkészületlen, szakmáját nem értő ingatlanos lehet. Egy valós tudással rendelkező szakember viszont szerintem egyáltalán nem.

Nem tudom milyen üzletpolitikával dolgoznak más közvetítő cégek. Nálunk nem jutalék van, hanem sikerdíj. Nem is szeretem a jutalék kifejezést használni.
A sikerdíj azt jelenti, hogy csak a sikeres közvetítés esetén fogadunk el pénzt az ügyfeleinktől.

Láttam már olyat, hogy egy tulajdonos meghirdette az ingatlant, a valós piaci ár alatt másfél millió forinttal.
Felkerestem, megbízást kötöttünk, majd az ingatlant reális piaci áron értékesítettem.
Igen, kifizette a sikerdíjat, de az lényegesen kevesebb volt, mint amit elbukott volna szakember segítsége nélkül, egy nem megfelelő árazás miatt.
Akkor tulajdonképpen drága voltam, vagy pénzt kerestem neki?

Major Éva vezető értékesítő, 2017-ben és 2018-ban is Év értékesítője I. helyezett - Bízza rá ingatlanügyeit!