Az első lakás vásárlása minden ember és család életében egy izgalmas időszak, amit gyakran több kihívás nehezíthet meg, hiszen rengeteg olyan döntést kell meghozni ilyenkor, ami sokak számára egy életre szól, de legalábbis évekig tartó elköteleződést jelent.
Az ingatlanpiac ugyanis folyamatosan alakul, a kínálat állandó változásban van, és a lakásvásárlók gyakran esnek abba a hibába, hogy túl sokáig halogatják a döntést, esetleg meggondolatlanul ugranak bele az első ajánlatba.
Mivel sokan örülnének annak, ha ilyen helyzetben megfognák a kezüket és hasznos segítséget kapnának, ezért az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat, amelyek első lakás vásárlásakor nagy odafigyelést igényelnek.
A legfontosabb: legyen költségvetés!
Egy ingatlan megvásárlásakor a legfontosabb, hogy mindig legyen költségvetésünk, méghozzá a realitás talaján. Aki az első lakás vásárlása előtt áll, gyakran beleesik abba a hibába, hogy túlköltekezik, vagy nem számol például a rejtett költségekkel.
A teljes költségvetés nem csak abból áll, hogy kijelöljük a maximum összeget, amit egy házra elköltenénk. Lényeges figyelembe venni az önerőt, a hitelképességet, de nem árt néhány százezer forintot tartalékolni a nem várt kiadások fedezésére is.
Alaposan járjuk körbe a bankok kínálatát, hiszen a néhány százalékos különbségek mellett is rengeteget spórolhatunk. Főleg első lakás vásárlás során érdemes tartalékolni legalább az alapvető bútorokra, az esetleges felújításokra és átalakításokra is, amit bele kell kalkulálni a költségvetésbe.
Az ingatlan állapota és fenntarthatósága
Amennyiben még nem volt saját ingatlanunk, nehéz lehet beazonosítani olyan jelenségeket, amelyek hosszabb távon problémát okozhatnak. Ezért érdemes alaposan felmérni a ház állapotát, különös tekintettel a legalapvetőbb tulajdonságokra, amelyek rövidebb távon jelentős felújítási költségekkel járhatnak.
Különösen használt lakásnál ide sorolható az elektromos hálózat, a nyílászárók állapota, de a falak vizesedésére, a tető állapotára is ajánlott odafigyelni, hiszen ezek javítása, illetve cseréje tetemes extra kiadás.
Lényeges lehet feltárni még például a fűtési lehetőségeket, ha nem családi házról van szó, akkor az esetleges közös költségeket, hiszen ezek a jövőben szintén jelentős mértékben megterhelhetik a vásárlók pénztárcáját.
Az ingatlan környezete és elhelyezkedése több szempontból is lényeges
Főleg az első lakás vásárlása során gyakori hiba, hogy a leendő tulajdonosok nem helyeznek elég hangsúlyt az ingatlan környezetére és elhelyezkedésére, pedig hosszabb távon alapvetően befolyásolhatja az életminőséget, sőt akár még a ház értékét is.
Akár fiatal párok, akár gyermekes családok állnak a vásárlás előtt, nagyon fontos figyelembe venni például a közlekedést, hogy milyen gyorsan és miként tudnak eljutni a munkahelyre, az óvodába, az iskolába, van-e lehetőség tömegközlekedésre, illetve parkolásra.
Érdemes megismerni a környékbeli szolgáltatásokat, az iskola, óvoda, orvosi rendelő, gyógyszertár és vegyesbolt közelsége például mindig fontos, de a tervezett fejlesztéseket is ajánlott számításba venni, illetve tudakozódni a szomszédokról.
Mindez nem kis feladat, azonban alapvetően meghatározhatja az első lakás vásárlás eredményét és hatását, ha csak később derül fény például egy szomszédos ipari park létesítésére, vagy arra, hogy nincs megfelelő parkolási lehetőség a közelben.
Legyenek rendezve a tulajdonjogi viszonyok
Különösen a fiatal lakásvásárlóknál gyakori hiba, hogy nem figyelnek oda az ingatlan tulajdonjogi viszonyaira. A jelzáloggal vagy más egyebekkel terhelt házaknál rengeteg nem várt kellemetlenség támadhat, ezek kiszűréséhez pedig érdemes ügyvédi segítséget kérni.
Ez szintén extra idő és költség, de könnyedén megspórolhatjuk, ha például ingatlanközvetítőn keresztül vásároljuk a lakást, ahol ezeket mindig ellenőrzik és jelzik a vásárlónak.
Érdemes lehet odafigyelni még a használatba vételi engedélyre, valamint társasházak esetén arra is, hogy vannak-e olyan korlátozó tényezők, amelyek esetleg befolyásolhatják az ingatlan használatát. Ez társasházanként ugyanis eltérhet!
Ne csak a jelenre, a jövőre is gondoljunk
A magyar emberek többsége általában egy életre választ magának ingatlant, vagyis az első lakás vásárlás gyakran az utolsó is egyben. Emiatt elengedhetetlenül fontos, hogy gondoljunk a jövőre is ilyenkor.
Legyen szó gyermekvállalásról vagy éppen egy helyigényes hobbiról, érdemes szem előtt tartani hozzá a lakás méreteit, kialakítását, esetleges átalakíthatóságát, illetve bővíthetőségét.
Nem elhanyagolható szempont ilyenkor az sem, hogy amennyiben szükség lenne rá, a ház eladható legyen, hiszen ebben az esetben befektetésként is megfelelő lehet az ingatlan.
Tévedés azt hinni, hogy csak kertes házaknál kell odafigyelni a fentiekre. Egy társasházi lakásnál is lehetőség van kisebb-nagyobb belső átalakításokra, amelyek jobban az aktuális élethelyzethez tudják igazítani leendő otthonunkat.
A fenti tanácsok csak a legfontosabbak, amelyek első lakás vásárlásakor szóba kerülhetnek. Ha ennél alaposabban is felkészülne a témában, keresse bizalommal a HOUSE36 ingatlanértékesítőit.