A fiatalok számára mindig is nagy nehézséget jelentett a lakásvásárlás, azonban 2025-ben olyan otthonteremtési támogatások indulnak, amelyek magabiztos hátteret adhatnak egy első lakás vásárlásakor.
Azon túl, hogy ezek a támogatások rendkívül pozitív hatást gyakorolhatnak a teljes ingatlanpiacra, leginkább a 35 év alatti fiatal felnőttekre koncentrálnak.
Lakáshitel 10 százalék önerővel
Az egyik legfontosabb újdonság, ami 2025-ben meg tudja támogatni az első lakás vásárlását, az önerőhöz kötődik.
Az MNB hivatalos rendelete szerint: amennyiben 40 éven aluli felnőttek igényelnek lakáshitelt az első otthonuk megvásárlásához, ahhoz januártól mindössze 10 százalék önerőt kell felmutatniuk.
Fontos azonban ismerni a kapcsolódó jogszabályokat! Első lakásszerzőnek számít ugyanis az MNB rendelete értelmében az a felnőtt, aki még nem töltötte be a 41. életévét és még nem rendelkezik lakással – 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal sem.
Fontos, hogy kivételt képez a fentiek alól a haszonélvezeti jog. Amennyiben tehát valaki házat örökölt, de a szülők gyakorolják haszonélvezeti jogukat, akkor az nem minősül kizáró tényezőnek a 10 százalékos önerő kapcsán.
A legtöbb magyar banknál elérhető lesz ez a hitelkonstrukció, így az OTP, az Erste, a K&H, a CIB, az UniCredit, a Raiffeisen és az MBH Bank is jelezte részvételét.
A lakáshitelezés kapcsán lényeges kiemelni, hogy 2025 áprilisától a magyar pénzintézetek önkéntesen 5 százalékos kamattal nyújtanak lakáshitelt minden olyan 35 év alatti első lakásvásárló fiatalnak, akik vállalják, hogy zöld otthont vásárolnak, illetve építenek a kölcsönösszeg segítségével.
A CSOK Plusz mellett kamattámogatott hitel igényelhető
Az első lakás vásárlásához 2025-ben óriási segítséget jelenthet majd a CSOK Plusz is. A megfelelő feltételek teljesítése mellett ugyanis akár 15, 30 vagy 50 millió forintos kamattámogatott hitelre lehetnek jogosultak azok, akik első otthonuk megvételét tervezik.
Ennek az összegnek a segítségével egy legfeljebb 80 millió forint értékű ingatlan vásárolható. Fontos kritérium, hogy a lakásszerzők olyan házastársak legyenek, akik a kérelem benyújtásáig nem rendelkeztek Magyarországon közös tulajdonjogú ingatlannal.
Ezen felül lényeges feltétel itt a gyermekek száma is. Egy meglévő vagy vállalt gyermek esetén 15-, kettőnél már 30-, három vagy több utódnál pedig 50 millió forint kamattámogatott kölcsön igényelhető első lakás vásárlására.
A CSOK Plusznak számos előnye van. Az így vásárolt ingatlanok például illetékmentesek lesznek, és több gyermek vállalása esetén a második és a harmadik utód érkezését követően 10-10 millió forint tartozás elengedésre kerül.
Itt érdemes megjegyezni, hogy kistelepüléseken a CSOK Plusz akár a falusi CSOK-kal is kombinálható, így sokkal több támogatás érhető el, akárcsak a még aktív babaváró hitellel, aminél szintén ügyelni kell a szigorú feltételekre.
A munkáshitel is segíthet az első lakás megszerzésében
Szintén a fiatalokat célozza a 2025-től induló munkáshitel. Bár ez a lehetőség csak az első lakásvásárlók szűk körének lesz elérhető, de számukra akár 4 millió forint kamatmentes kölcsönt is jelenthet.
Azt ugyan még nem tudni, hogy a munkáshitel a babaváróhoz hasonlóan önerőként is alkalmazható lesz vagy sem, de amennyiben igen, akkor az rengeteg fiatalnak jelenthet komoly segítséget.
A munkáshitellel az állam a 26. életévüket még be nem töltött szakmunkások pályakezdését támogatja meg. A kölcsön szabad felhasználású, ellenben szigorú feltételekhez kötött, így például az igénylőnek vállalnia kell, hogy legalább 5 évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik és itthon dolgozik.
Feltétel továbbá a köztartozás-mentesség, a büntetlen előélet, valamint az is, hogy a hitel igénylése előtt legalább három hónapig folyamatos tb-jogviszonnyal kell rendelkezni.
Indul a lakhatási támogatás is
Szintén a fiatalok első lakás vásárlását támogató intézkedés, hogy 2025. január elsejétől a munkáltatóknak lehetőségük nyílik lakhatási támogatást adni dolgozóiknak, amiből akár a hiteltörlesztés is fedezhető lesz.
A támogatás havi 150 ezer forintig terjedhet, éves szinten pedig legfeljebb 1,8 millió forintot jelent. Az összeget kizárólag a 35 éven aluli fiatal munkavállalók vehetik igénybe, akik ettől még továbbra is jogosultak az évi maximum 450 ezer forintos béren kívüli juttatásokra.
A jogszabály világosan fogalmaz arról, hogy a lakhatási támogatás lakáscélú hitel törlesztésére is fordítható, de az igénylők lakbér kifizetésére egyaránt felhasználhatják.
Lényeges tudnivaló, hogy igénylés esetén a lakhatási támogatást a munkáltató nem a dolgozónak, hanem lakáshitel esetén közvetlenül a banknak utalja át, lakbérnél pedig az ingatlan bérbeadójának.