Az online lekérhető tulajdoni lapok költsége
3000 Forintról 4800 Forintra, a papír alapú tulajdoni lap díja pedig 6250 Forintról 10000 Forintra emelkedett július 29-től.
Jelentős árváltozás következett be a tulajdoni lapra felkerülő jogok esetén is,
ide értve a tulajdonjog bejegyzés és a jelzálogjog törlését is. A a tulajdonjog bejegyzés
6600 Forintról 10600 Forintra emelkedett. A jelzálogjog bejegyzés díja
12600 Forintról 20000 Forintra nőtt.
Fontos kiemelni, hogy lakáscélú hitelek igénylésekor a hitelt folyósító bankok a kezdeti költségek egy részét, így akár a tulajdoni lap díját és a jelzálogjog bejegyzésének díját jóváírják az ügyfelek számláján, így a lakáscélú jelzáloghitelek THM értéke jelentős mértékben nem változik.
A megemelt díjakat a 2024. július 29-től kezdeményezett eljárásokra kell megfizetni.
Mi a helyzet a folyamatban lévő hitelügyletekkel?
Ha hiteligénylésünk van folyamatban, felmerülhet a kérdés, hogy van-e valami különleges teendőnk a költségváltozások miatt.
Három esetet különböztethetünk meg:
1. Már megkötöttük a hitelszerződést, de még nem rendeztünk el minden földhivatali dolgot, például nem adtuk be a jelzálogjog bejegyzési kérelmet a földhivatalba. Ebben az esetben beadhatjuk a kérelmet a földhivatalba, de már a magasabb díjat kell rendeznünk. Viszont nem kell újraszerződnünk.
2. Még nem kötöttük meg a szerződést, de már megkaptuk a szerződéstervezetet a régi díjakkal. Ebben a helyzetben a bankoktól eddig kapott válaszok alapján aláírhatjuk a már megkapott szerződést. Nem kell új tervezetet kapni és emiatt nem indul újra a szerződéskötésre vonatkozó határidő. Ebben az esetben is magasabb díjakra kell készülnünk. Van olyan bank, amelyik a szerződés mellé külön dokumentmot is át fog adni a díjváltozásról.
3. Ha még csak folyamatban van a hiteligénylésünk, akkor jóváhagyást követően természetesen már az új díjakat tartalmazó szerződéstervezetet fogunk megkapni.
A rossz hír, hogy ha még nem intéztük el a földhivatali dolgokat, akkor a magasabb díjakat kell rendeznünk. Viszont maga a hitelügyintézési folyamat nem akad el, nem kell emiatt újra megkötni a hitelszerződést, vagy épp újra átvenni a szerződéstervezetet.
forrás: bankmonitor