Újabb jelentős támogatást kaphat a hazai ingatlanpiac, amivel kapcsolatban minden szakértő optimista, hiszen a Lakhatási Tőkeprogram olyan szegmenseknek biztosít segítséget, amelyek a teljes ágazatot növekvő pályára állíthatják.
Amint arról már egy korábbi cikkünkben is
beszámoltunk, 2025-ben olyan hatások befolyásolhatják az ingatlanpiacot, amelyek határozott fellendülést eredményezhetnek, de érdemes kiemelni a sorból a Lakhatási Tőkeprogramot, ami a lakásépítési kedvet növelné az idén.
Mi az a Lakhatási Tőkeprogram?
A program célja, hogy az elkövetkezendő 5 éven belül legalább 200 milliárd forintnyi támogatást biztosítsanak az ingatlanalapok számára, de szükség szerint a keretösszeg további 100 milliárd forinttal bővülhet.
A részeként igényelt összegek kizárólag magyarországi ingatlanfejlesztésekre fordíthatók, így új lakások mellett bérlakások és kollégiumok építésére.
Mivel az ingatlanalapok részéről mindössze 30 százalékos önerő az elvárás a sikeres pályázathoz – a maradék 70 százalékot a kérdéses forrás biztosíthatja –, de magánbefektetők számára is nyitva áll a lehetőség.
Az alapkezelők több alappal is pályázhatnának, méghozzá alaponként legalább 5-, legfeljebb 20 milliárd forintos tőkejuttatásig.
A tőkeprogramra 2025. március 17. és március 24. között lehet benyújtani a pályázatokat, méghozzá az MNB által nyilvántartásba vett vagy újonnan létrehozandó ingatlanalappal.
Fontos, hogy a programra az eredmények és a várható hatások biztosítása érdekében csak olyan befektetési alapkezelők jelentkezhetnek – kizárólag nyilvános pályázaton keresztül –, akik 2024. december 31-ig bezárólag legalább 25 milliárd forintos vagyont kezeltek ingatlanban és/vagy értékpapírban, illetve ugyanennyi jegyzett magántőkealappal rendelkeznek.
Miért segíthet az ingatlanpiacnak a Lakhatási Tőkeprogram?
Bár egyáltalán nem zárt rossz évet 2024-ben a magyar ingatlanpiac, azt azonban látni kell, hogy a használt lakások és házak toronymagasan uralták az egész szegmenst, és visszaesett a kereslet az új ingatlanok vásárlására.
Ezen felül 2024-ben mindössze 13 ezer új lakás épült az országban, ami a korábbi évekhez viszonyítva átlagosan 29 százalékos visszaesés. Ezeket az adatokat idén, de még inkább az elkövetkezendő években látványosan korrigálhatná a program.
A cél ugyanis, hogy 5 éven belül legalább 30 ezer új lakóingatlan épülhessen fel, ami a jövőben alapvető löketet adna a teljes szegmensnek.
Sőt, a tőkeprogramtól azt várják, hogy hazánkban minden évben legalább 25 ezer lakás épüljön, ami óriási növekedés lenne a 2024-ben mért 13 ezerhez viszonyítva.
Mint köztudott, ennek a szintnek az elérésére az elmúlt 15 évben csak egyetlen alkalommal, 2020-ban volt példa, előtte és utána azonban még a 20 ezret sem érte el az újonnan épült és átadott ingatlanok mennyisége.
Ha viszont a program sikeres lesz, a lakáspiac visszatérhetne a 2009 előtti állapotokhoz, amikor általánosságban 25-40 ezer ingatlan épült szinte minden egyes esztendőben.
Lényeges pont, hogy a Lakhatási Tőkeprogram úgy tudja majd fellendíteni és kiegyensúlyozni a teljes magyar ingatlanpiacot, hogy közben nem várhatók tőle torzító hatások, hiszen kizárólag piaci alapon biztosítja a tőkebefektetéseket.
A Baross Gábor-program nem hozott nagy áttörést
Mint köztudott, a hazai ingatlanpiac megtámogatása érdekében már indultak korábban is kezdeményezések, így legutóbb a 2023-as Baross Gábor program, ami 150 milliárdos keretösszeggel szolgált.
Ebből 110 milliárd forint értékben már megvalósultak a beruházások, azonban nagy áttörést nem hozott, de egy újabb 200 milliárd forintos tőkeinjekcióval ténylegesen fel lehetne lendíteni az ágazatot.
Bókay Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzetközi pénzügyi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az új Lakhatási Tőkeprogram kapcsán kiemelte: nagyon bíznak abban, hogy nem kell öt évet várni az élénkülésre, hanem a pozitív változások már idén bekövetkezhetnek, és ez a folyamat egyszerre lesz tartós, illetve fenntartható is egyben.
Már most nagy az érdeklődés a Lakhatási Tőkeprogramra
Mivel a magánszemélyeket közvetlenül nem érinti – csak a magánbefektetőket –, ezért ebből az emberek egyelőre talán még nem sokat érzékelnek, de már a program beharangozásával is elindult egy régen nem látott pezsgés az ingatlanpiacon.
Nem véletlenül, hiszen a piaci alapkezelők részéről óriási érdeklődés mutatkozik, ugyanis a 200 milliárdos keret – ami később további 100 milliárd forinttal bővülhet – rengeteg lendületet adhat az új lakásépítéseknek.