Energetika tanúsítvány
Egy-két kivételtől eltekintve a Hiteles Energetikai Tanúsítvány elkészítése kötelező az ingatlan értékesítése során, mely az eladó kötelezettsége és költsége.
Az adásvételi szerződésben a vevő nyilatkozik arról, hogy a dokumentumot átvette, annak tartalmát megismerte.
Miért jó ez valójában?
A tanúsítványt olyan szakember készíti, aki az ingatlan felmérését követően hiteles képet adhat annak energiafogyasztásáról, javaslatot tesz korszerűsítésre, melyekkel akár tízezrek maradhatnak a zsebben éves szinten.
A Hiteles Energetikai Tanúsítvány díja átlagosan 25-30 ezer forint, a HOUSE36 Ügyfelei azonban esetenként díjmentesen juthatnak hozzá.
Ügyvédi munkadíj
Ahhoz, hogy az ingatlan adásvétel létrejöjjön, a vevő tulajdonjogát a földhivatal bejegyezze, a szerződéses feltételeket írásban szükséges rögzíteni ügyvéd által ellenjegyzett okirat formájában.
Magyarországon a szokások szerint a vevő választja ki az adás vételi szerződést szerkesztő ügyvédet és a tiszteletdíját is ő fizeti.
Az ügyvédi díj az ingatlan vételára alapján kerül meghatározásra, átlagosan a vételár 1%-a.
A HOUSE36 ügyfeleinek az irodával kapcsolatban álló ügyvédek kedvezményt biztosítanak, így a munkadíjuk 0,6%. Az ügyvédi díj a szerződéskötéskor esedékes.
Okiratok, dokumentumok, földhivatali költségek
Az első és legfontosabb az ingatlan tulajdoni lapja, ami nem hiteles formában elektronikus úton 1000 forintért, az e-hiteles tulajdoni lap pedig 3600 forint.
Ennek beszerzése mindkét félnek érdeke, nem általánosítható, hogy ki viseli a költségét.
A földhivataltól személyesen is ki lehet kérni a hiteles tulajdoni lapot 6250 forintért.
Ház vásárlása esetén szükség van az ingatlan térképkivonatára is, amely a tulajdoni laphoz hasonlóan elektronikus úton szerezhető be 2.250 Forintért.
Személyesen az illetékes Földhivatalnál 3.000 Forintot kell fizetni.
Társasházi lakás vásárlása esetén a társasház alapító okiratát szintén a földhivatal adja ki, ez oldalanként 100 Forint.
Ahhoz, hogy a vevő tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön, földhivatali eljárási díjat kell fizetnie. Ez 6.600 forint helyrajzi számonként.
Vagyonszerzési illeték
Ez a leginkább megterhelő költség a vevők számára, hiszen ez az ingatlan vételárának négy százaléka.
Fontos kiemelni, hogy az adóhatóság által figyelembe vett forgalmi érték nem feltétlen egyezik meg a szerződésben rögzített vételárral, mivel az adóhatóságot önálló illetékalap megállapítási jog illeti meg.
Ez annyit jelent, hogy ha a szerződésben rögzített vételár gyanúsan eltér a reális piaci ártól, a hatóság jogosult a vételártól eltérően meghatározni a fizetendő illetéket.
A vagyonszerzési illetékről bővebben akár korábbi cikkünkben is olvashat:
Elveszett a jogszabályokban? Íme a vagyonszerzési illeték kisokos!