house36

​Milyen buktatókat rejthet egy hitelfelvétel?

fél perc olvasás

Héder Attila, a HOUSE36 Ingatlanhálózat hitelszakértője. Mik a leggyakoribb hibák, hogyan segíthet egy bankfüggetlen szakember?
HOUSE36 Blog: Mit vizsgál meg a bank egy hiteligénylés során?

Héder Attila: A hiteligénylő munkaviszonyát, a nettó jövedelmet és a jövedelmet terhelő levonásokat elsősorban.

Fontos kiemelni, hogy a jövedelemszámítás esetén nem egységes a bankok üzletpolitikája, ez különösen a GYES, GYED, családi pótlék számításánál feltűnő.

Bankfüggetlen tanácsadóként segíteni tudok megtalálni a megfelelő pénzintézetet. 
Ha a hiteligénylő személye megfelel, jöhet maga a fedezet, tehát az ingatlan. 

HOUSE36 Blog: Mennyire vizsgálja meg a bank a fedezetként ajánlott ingatlant?

Héder Attila: Besorolásukat tekintve leggyakrabban társasházi lakásokkal és kivett lakóház, udvar megjelölésű ingatlanokkal találkozunk, de alkalmanként tanyák és gazdasági épületek is elénk kerülnek.
Minden besorolásra más és más a hitelezési politika.

Vannak olyan építési módok, melyeket egyes bankok kizáró oknak tekintenek, éppen ezért fontos, hogy a megfelelő pénzintézetet válasszuk a hitelfelvételünkhöz. 

HOUSE36 Blog: Miben tér el az egyes ingatlantípusok hitelezése?

Héder Attila: Gazdasági épületre jelzáloghitelt jelenleg egyik kereskedelmi bank sem kínál, ezek megvásárlása kizárólag készpénzzel vagy szabad felhasználású hitellel lehetséges. 

A társasházi lakások esetében nincs túl sok buktató, településtől függően 20-30% önerővel és kedvező kamatozású lakáshitellel számolhatnak a vásárlók. 

Tanya és kivett lakóház megjelölésű ingatlanoknál más a helyzet. A tanya 50%-ban, míg a kivett lakóház a társasházi lakásokhoz hasonlóan 70-80%-ban hitelezhető, amennyiben teljesen rendezett a jogi helyzetük. 

A bank által kirendelt értékbecslő szakvéleménye szólhat még bele kedvezőtlenül, ha a megállapított hitelfedezeti érték nem elegendő a pénzintézet számára a kölcsön folyósításához. Ebben az esetben az önerőt szükséges növelni. 

HOUSE36 Blog: Milyen szempontokat vizsgál egy értékbecslő?

Héder Attila: A főbb szempontokat sorolnám fel. Társasházi lakás esetén a településen belüli elhelyezkedést, a műszaki és esztétikai állapotot, valamint a társasház állapotát. 

Családi házak esetén a rendezett jogi helyzet kulcskérdés. Sokszor találkozunk olyannal, hogy egy házat az építés óta bővítettek, ezt a bővítést, hozzáépítést azonban nem vezették fel a térképre (területrendezési terv), így viszont az értékbecslő szemében a hozzáépített helyiség nem létezik.

HOUSE36 Blog: Egy nem rendezett korábbi bővítés esetén mire lehet számítani?

Egy kedvezőbb forgatókönyv, ha a hozzáépített helyiség egy szélfogó vagy háztartási helyiség, ilyenkor ugyanis a bank jóváhagyja a hitelt, csak csökkentheti a hitelösszeget. 

Legrosszabb esetben, ha a hozzáépített részen helyezték el a fűtésért felelős kazánt, a hitelezhetőség teljesen borulhat, hiszen a bank által kirendelt szakember úgy tekint majd a házra, mintha nem lenne benne fűtés. 

 
Az adásvételhez a legtöbb esetben szükség van egy bankfüggetlen hitelszakértő munkájára is. 

Ha értékbecslésre van szüksége kattintson ide!



HOUSE36 Blog: Hogyan könnyítheted meg te a hiteligénylők dolgát?

Héder Attila: Díjmentes a szolgáltatásunk: leülünk és átnézzük a lehetőségeket.

Egy helyen megismerheti az OTP, az Erste, a K&H, az UniCredit és az összes többi pénzintézet ajánlatát, és az igényekhez is mérve a legkedvezőbbet választjuk.

Az államilag támogatott lakáshitelek és a piaci, fix kamatozású lakáshitelek egyaránt szerepelnek a portfóliónkban.