A napjainkra kialakult ingatlanpiaci helyzetet azonban nem lehet összevetni a három évvel ezelőttivel: az árak ugrásszerűen növekedtek, az eladók kitartják az árakat, a vevők pedig akár hajlandóak kompromisszumokra a vételár tekintetében, nehogy lemaradjanak álmaik ingatlanáról.
Ez a tendencia leginkább a 10-20 millió forint közötti lakóingatlanok esetében figyelhető meg, itt ugyanis az alkutér lecsökkent, nem ritka, hogy a vevők irányáron szereznek meg egy lakást, vagy házat, mivel félnek, hogy ha ők nem teszik meg ezt a lépést, más meg fogja!
Ebben az árkategóriában egy jól pozícionált ingatlan értékesítése akár két hét alatt lezárulhat az ingatlanközvetítő felkeresésétől az adás-vételi szerződésig számítva. Persze elengedhetetlen a rugalmas hozzáállás az eladó és a vevő részéről is, de míg korábban egy 15 millió forintos lakásnál akár hét számjegyű is lehetett az alku, mára ez maximálisan két-háromszázezer forintra csökkent.
A témáról Földes Pétert, a HOUSE36 irodavezetőjét kérdeztük:
Mi lehet ennek az oka?
Nos, az eladók nagy része tisztában van az ingatlanpiac alakulásával, ezért pontosan tudják, hogy ha nem mennek bele egy számukra kevésbé szimpatikus árba, rövid időn belül találhatnak olyat, aki magasabb összeget fizet az ingatlanért.
A vevők alkalmazkodva ehhez már nem próbálkoznak képtelen ajánlatokkal, hiszen ha valóban meg szeretnének szerezni egy ingatlant, megfizetik az árát.
A készpénz továbbra is nagy úr?
Érezhető, hogy a készpénzes vásárlók a mai napig jobb alkupozícióban vannak a hiteles vásárlókhoz képest, különösen igaz ez a jelzáloggal terhelt ingatlanok esetén. A készpénzes vevő a fizetési ütemezést az eladó igényeihez alakítja, ennek viszont sok esetben az az ára, hogy árnyalatnyival ugyan, de alacsonyabb árat fizet az ingatlanért.
Ha általánosítani szeretnénk, akkor kimondhatjuk, hogy az alku átlagos mértéke a korábbi 10%-hoz képest mára 4-5%-ra csökkent*, de persze mindig akadnak kivételek. Ugyanakkor nagyon fontos kiemelnünk az irányár és a valós piaci ár viszonyát! Ha egy eladó túlárazza az ingatlanát előfordulhat, hogy az értékesítési ár jóval alacsonyabb lesz, mint az irányár.
*Az érték nem statisztikai adat, a HOUSE36 értékbecsléseken, megfigyeléseken alapuló közlése. Az ingatlan reális piaci értékének megállapításához kérje Munkatársaink segítségét!
kép: freepik